Dantų skausmo rūšys ir jo malšinimo būdai

Dantų skausmas – viena nemaloniausių ir dažniausiai pasitaikančių bėdų. Deja, bet dauguma pacientų pamiršta apie būtinybę reguliariai lankytis gydytojo odontologo kabinete ir į jį kreipiasi tik tuomet, kai skausmą sukėlusi priežastis jau būna gerokai įsisenėjusi. Aptarkime dažniausias dantų skausmo priežastis ir būdus, kaip sau padėti, kai skauda dantį, bet vizitas pas gydytoją odontologą numatomas dar tik po kurio laiko.

Dantų skausmo rūšys – kokios priežastys sukelia skirtingą dantų skausmą?

Lėtinis arba chroniškas dantų skausmas – tokį skausmą gali sukelti kelios pagrindinės priežastys. Jis gali būti susijęs su danties nervo pažeidimu, pernelyg stipriu dantų spaudimu ar griežimu dėl nervinės įtampos. Lėtinis dantų skausmas taip pat gali būti susijęs su dantų ėduonimi, dantų trauma, netaisyklingu sąkandžiu.

Gana nestiprus, bet įkyrus dantų skausmas gali pranešti apie besivystantį dantų nervo uždegimą. Toks skausmas po kurio laiko gali aprimti, tačiau vėliau tokia bėda „trenkia“ visai netikėtai – gali susiformuoti skausmingas ir plėšiantį skausmą sukeliantis danties pūlinys. Būtent dėl šių priežasčių į gydytoją odontologą kreiptis reikia ir dėl gana nestipraus, bet bent kelias dienas nepraeinančio skausmo.

Aštrus dantų skausmas, stiprus dantų jautrumas saldžiam ar rūgščiam skoniui bei temperatūrų skoniui dažniausiai praneša apie dantų ėduonį (kariesą). Toks skausmas taip pat gali būti gali būti susijęs su įskilusiu, pažeistu dantimi ar jame susiformavusiomis ertmėmis.

Pavyzdžiui, danties ėduonis atsiranda dėl bakterijų poveikio – išskiriamos rūgštys iš pradžių pažeidžia danties emalį ir atsiranda dėmės. Jei šios dėmės negydomos ir nesirūpinama kruopščia burnos higienos, tai dėmės tampa ertmėmis, kurios vis labiau gilėja. Dėl to kariesas gali pažeisti ne tik viršutinį, bet ir vidurinius bei giluminius danties audinius. Jei dantų ėduonis negydomas laiku, tai paprasta danties dėmelė vieną dieną gali tapti skausmingu pulpitu (danties nervo uždegimu), o ši karieso komplikacija gali būti ir danties pūlinio pirmktakė.

Tvinkčiojantis, labai stiprus ir į plėšimą panašus skausmas dažnai praneša apie besivystančią infekciją ir (arba) besiformuojantį danties pūlinį. Kartu pasireiškia ir tos veido srities tinimas, gali pakilti kūno temperatūra, atsirasti bendras silpnumas ir negalavimas. Sulaukus tokių nemalonumų būtina skubi pagalba – atvėrus pūlinį ir pašalinus spaudimą sukeliančius skysčius, pacientas paprastai pasijunta geriau. Tačiau tai tik skubioji pagalba – vėliau būtina atlikti kruopštų endodontinį gydymą.

Kitos skausmo rūšys gali apimti skausmingą kramtymą, kuris būdingas besiformuojančiam dantų ėduoniui ar dantų įskilimams, pažeidimams. Galinio žandikaulio skausmai gali kilti dėl retinuotų protinių dantų, griežimo dantimis, netaisyklingo sąkandžio ir t.t. Dantenų kraujavimas ir skausmas gali pranešti apie dantenų uždegimą – šios ligos geriau neignoruoti, nes dėl jos galima prarasti praktiškai sveikus dantis.

Kaip numalšinti ūminį dantų skausmą?

Jei skausmas labai stiprus, plėšiantis ir tvinkčiojantis, be to, pakyla temperatūra, ištinsta veidas, tuomet, tikėtina, prireiks skubios gydytojo odontologo pagalbos. Jei dantų skausmo intensyvumas yra silpno ar vidutinio stiprumo, tai rekomenduojama išmėginti kelias priemones iki tol, kol apžiūrai priims gydytojas. Dėmesio – bet koks, net ir trumpalaikis dantų skausmas gali būti ženklas, kad būtinas profesionalus gydymas. Kai kurie skausmai gali praeiti savaime, tačiau tai nereiškia, kad problema dingo.

Pavyzdžiui, praeinantis skausmas būdingas steriliam pulpos uždegimui, tačiau tai nereiškia, kad pasveikstama – dantis gali tapti nebegyvas.

  • Šaldykite skaudamą vietą ledo kubeliais pripildytu kompresu – šaltis padeda mažinti skausmą ir uždegimą. Šaldyti pažeistą vietą reikėtų po 10-15 minučių bent tris – penkis kartus per dieną. Galima ir kas kelias valandas, jei būtina;
  • Skalaukite burną dezinfekuojančiais skysčiais. Puikiai tiks ir silpnas druskos tirpalas. Geriausia, kai naudojamas virintas kambario temperatūros vanduo, Į 200 ml stiklinę reikėtų įdėti maždaug pusę šaukštelio druskos ir gerai ją ištirpinti. Burną skalauti galima taip dažnai, kaip reikia;
  • Nekramtykite skaudančia puse ir stenkitės neįkvėpti šalto oro;
  • Išmėginkite gvazdikėlių aliejų. Juo suvilgyte sterilios marlės gabalėlį ir uždėkite ant skaudančios vietos;
  • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo – bene efektyviausias ir greičiausias būdas, padedantis laikinai malšinti silpną ir vidutinį ūminį dantų skausmą. Vaistus reikėtų vartoti per burną, o ne dėti ant skaudančios vietos (taip galima padaryti tik dar daugiau žalos ir taip pažeistoms dantenoms). Tam puikiai tiks deksketoprofenas, kurio savo sudėtyje turi Dolmen 25 mg plėvele dengtos tabletės. Dolmen yra vaistas skausmui malšinti, priklausantis vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo grupei (NVNU).
  • Dolmen vartojamas lengvo ir vidutinio stiprumo raumenų skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Jeigu per 3-4 dienas Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, kreipkitės į gydytoją. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.