Vaikų kosulys: pagrindinės taisyklės

Vaikų kosulys – bene dažniausia kreipimosi į šeimos gydytoją priežastis. Yra dalykų, kuriuos apie vaikų kosulį turėtų žinoti kiekviena mažylius auginanti šeima. Taigi – trumpai ir aiškiai apie vaikų kosulį. Kokios dažniausios jo priežastys ir kodėl taip svarbu atkreipti dėmesį į kosulio pobūdį?

Dažniausia kosulio priežastis – virusinė infekcija

Net keturiais atvejais iš penkių kosulį sukelia virusinė infekcija. Bakterinės infekcijos pasitaiko rečiau, todėl gydymas antibiotikais toli gražu būtinas ne visuomet. Svarbu žinoti, kad virusinių infekcijų sukeltas kosulys paprastai praeina per 2 savaites, tačiau liekamieji reiškiniai gali kamuoti ir ilgiau.

Kai virusai arba bakterijos pažeidžia ir taip labai jautrią vaikų kvėpavimo takų gleivinę, tuomet prasideda uždegiminiai procesai. Jų metu gleivinė parausta, paburksta ir aktyviau gamina sekretą. Šis sekretas dirgina kvėpavimo takuose esančius kosulio receptorius. Tuomet kyla kosulys, kurio metu pašalinamas ne tik besikaupiantis sekretas, bet ir įvairūs mikroorganizmai, nešvarumai, patologinės dalelės. Negana to, gleivinės uždegimą gali sukelti ne tik virusinė, bakterinė ar pirmuonių indukuota infekcija. Kosulys gali atsirasti ir dėl alerginės kilmės ligų, ir dėl užstrigusio svetimkūnio, ir netgi dėl nervinės kilmės priežasčių.

Sausas kosulys – labai dirginantis

Sausas kosulys išsiskiria neproduktyvumu, dirginančiu pobūdžiu. Jo metu neatkosima nei gleivių, nei skreplių. Sausas kosulys gali kilti ne tik dėl ligos – užtenka vaikui pabūti šaltesniame ore, grįžti į šiltesnę patalpą – ir štai, vaiką kamuoja sauso kosulio priepuolis. Paprastai būtent sausu kosuliu prasideda įvairios virusinės infekcijos. Sausas kosulys vaiką gali kamuoti ir sergant lėtiniais uždegimais ar kenčiant nuo padidėjusių adenoidų. Išskirtinis bruožas – vaikas praktiškai visą parą kvėpuoja per burną, todėl labai džiūsta jo ryklės gleivinė ir atsiranda dirginantis sausas kosulys. Sausas kosulys taip pat gali atsirasti dėl alerginių susirgimų, psichogeninių priežasčių, balso stygų uždegimo. Pastarajai priežasčiai būdingas labai grubus, lojančio pobūdžio kosulys ir prikimęs balsas (toks kosulys būdingas ir laringitui). Ilgiau nei porą mėnesių trunkantis sausas kosulys gali pranešti apie astmos vystymąsi.

Sausą kosulį ligos pradžioje galima slopinti specialiais vaistiniais preparatais, tačiau dėl jų vartojimo geriau pasitarti su gydytoju, nes vaikams iki 6 metų amžiaus to daryti nerekomenduojam. Neproduktyvaus kosulio gydymui jokiais būdais negalima vartoti atkosėjimą gerinančių vaistinių preparatų. Svarbu gerti kuo daugiau šiltų skysčių. Galima pasitelkti inhaliacijas. Naudinga vėdinti ir drėkinti patalpas. Dėl lėtinio sauso kosulio būtina konsultuotis su gydytoju pulmonologu.

Drėgno kosulio sunkumas gali skirtis

Drėgno kosulio metu jau atkosima skreplių arba gleivių. Jis gali būti paviršutinio pobūdžio arba gilesnis. Drėgno kosulio pobūdis labai priklauso nuo to, kiek sekreto atkosima. Jeigu kvėpavimo takų sekretas yra skystas ir jo daug, tuomet atkosima daug lengviau. Jei sekretas labai klampus ir jo kiekis nedidelis, tuomet atkosima daug sunkiau – sakoma, kad kosulys gilus. Toks kosulys gali būti labai skausmingas.

Drėgnas kosulys dažnai yra sveikimo požymis, mat virusinės infekcijos metu sausas kosulys po 3-4 parų paprastai tampa drėgno pobūdžio. Drėgnas kosulys būdingas bronchų, prienosinių ančių, plaučių uždegimams. Vis dėlto ilgiau trunkantis drėgnas kosulys gali informuoti apie sunkesnes bronchektazines ligas ar net cistinę fibrozę.

Drėgno kosulio metu svarbu stengtis, kad atkosimas sekretas taptų kuo skystesnis ir kuo lengviau atkosimas. Tiks šilti skysčiai ir atkosėjimą gerinančios arbatos. Galima vartoti atsikosėjimą gerinančių augalinių preparatų. Jei kosulys jau yra drėgnas, tuomet galima pradėti vartoti atsikosėjimą gerinančius preparatus. Flavamed sudėtyje yra veikliosios medžiagos ambroksolio hidrochlorido, priklausančio mukolizinių (gleives skystinančių) ir atsikosėjimą skatinančių vaistų grupei. Flavamed geriamasis tirpalas vartojamas sergant ūmiomis ar lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai kosulio metu susidaro klampios gleivės. Flavamed tinka vartoti vyresniems negu 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Flavamed suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau kosulio metu pasišalinti. Jeigu per 4-5 dienas vaiko savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, būtinai kreiptis į gydytoją. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.