Silpni, lūžinėjantys, slenkantys plaukai? Būdai, kaip juos sustiprinti
Visi trokštame stiprių, gyvybingumą spinduliuojančių plaukų. Deja, tačiau nemažai mūsų susiduria su priešingybe – silpnais, lūžinėjančiais ir slenkančiais plaukais. Gera žinia ta, kad netrūksta veiksmingų būdų, kaip sustiprinti plaukus – skaitykite toliau.
Supraskite silpnų plaukų priežastis
Silpnų plaukų priežastis gali būti viena arba jų gali būti daugybė. Tai priklauso nuo konkretaus žmogaus.
Kai kurios galimos priežastys yra vidinės: prasta mityba, valgymo sutrikimai, pavyzdžiui, nervinė anoreksija, arba hormonų pusiausvyros sutrikimai, tarkim, skydliaukės ligos. Hormonų pokyčiai dėl nėštumo, kontraceptinių tablečių ar menopauzės taip pat gali lemti plaukų būklės suprastėjimą.
Net išoriniai veiksniai, tokie kaip oro sąlygos, gali turėti neigiamą poveikį jūsų plaukams. Pavyzdžiui, vasaros mėnesiais tikriausiai daugiau laiko būnate dideliame karštyje, saulėje. O žiemą greičiausiai daugiau laiko praleidžiate patalpose su įjungtu šildytuvu, kuris, kaitindamas orą, gali ištraukti iš jo drėgmę. Dėl sauso oro plaukai gali išsausėti, o sruogos tapti silpnos ir trapios.
Netinkama plaukų priežiūra yra dar vienas reikšmingas silpnų plaukų kaltininkas. Tokie dalykai kaip plaukų džiovintuvas, garbanojimo ar tiesinimo žnyplės gali smarkiai pažeisti plaukus, jie gali išsausėti ar net imti lūžinėti. Dažnas lankymasis salone, tam tikros plaukų dažymo arba šukuosenų formavimo paslaugos irgi gali lemti silpnus plaukus.
Nereta problema yra ir per dažnas plaukų plovimas arba netinkamo šampūno ar kondicionieriaus naudojimas. Šampūnai ir kondicionieriai nėra, kaip daugelis tikisi, universalus sprendimas. Dauguma priemonių yra skirtos tam tikriems žmonėms ir problemoms spręsti – reikia kruopščiai atsirinkti sau tinkamą.
Tinkamos plaukų priežiūros pagrindai
Ar žinojote, kad jūsų plaukai labiausiai pažeidžiami, kai yra šlapi? Todėl svarbu, kad drėgnus plaukus šluostytumėte itin švelniai. Stenkitės iššukuoti plaukus prieš dušą, kad pašalintumėte susivėlusius kuokštus, o po plovimo naudokite plačių dantų šukas arba specialiai drėgniems plaukams skirtus šepečius. Be to, užuot naudoję tradicinį vonios rankšluostį, rinkitės švelnų mikropluošto rankšluostį arba net senus marškinėlius ir atsargiai išspauskite vandens perteklių.
Karštis yra didžiausias priešas, kai kalbama apie jūsų plaukų sveikatą. Atsižvelkite į šiuos patarimus:
- būdami lauke kaitrioje saulėje apsaugokite plaukus nuo aštrių ir žalingų ultravioletinių spindulių, dėvėdami skrybėlę arba ieškodami pavėsio;
- duše palaikykite drungną vandenį, o nusiprausę praskalaukite plaukus šaltu vandeniu, kad nepakenktumėte plauko kutikulei (išoriniam sluoksniui, dengiančiam plauko žievę);
- stenkitės atsisakyti karštų įrankių. Džiovintuvų, tiesintuvų ir garbanojimo žnyplių karštis gali iš plaukų išsiurbti visą drėgmę. Jei visgi juos naudojate, laikykite juos ant mažesnių nustatymų ir visada pirmiausia naudokite nuo karščio apsaugančią priemonę.
Pernelyg dažnas plaukų plovimas šampūnu gali dehidratuoti plaukus, jie gali tapti silpni ir pažeidžiami. Užuot plaukus šampūnu plovę kiekvieną dieną, stenkitės pailginti laiko tarpą tarp plovimų, o jei nebegalite kentėti, naudokite sausą šampūną.
Tačiau nepamirškite – kiekvieno žmogaus plaukai yra skirtingi, todėl, jei plaukai atrodo riebaluoti, jei ką tik treniravotės arba jei tiesiog jaučiate, kad jums būtinai reikia ištrinkti galvą, taip ir padarykite. Tik įsitikinkite, kad po to plaukus kondicionuojate, kad atstatytumėte drėgmę.
Silpni plaukai dažnai būna sausi, todėl svarbu į savo kasdienybę įtraukti drėkinančias plaukų priežiūros priemones. Ieškokite drėkinamųjų šampūnų, kondicionierių ir kaukių, kurių sudėtyje yra aliejų ir drėkinamųjų ekstraktų, o po plovimo naudokite tokius produktus kaip plaukų serumai.
Jei jūsų plaukai jau turi suskilinėjusių galiukų, metas nueiti į saloną ir profesionaliai juos pakirpti. Reguliarus plaukų kirpimas padeda palaikyti puikią išvaizdą bei neleidžia skilinėjantiems galiukams keliauti aukštyn plauko stiebu, nes gali lemti plaukų lūžinėjimą ir jų plonėjimą.
Pasitarkite su gydytoju, jei išbandėte namuose taikomas priemones ir vis dar kenčiate dėl plaukų lūžinėjimo. Jis gali nustatyti, ar jūsų silpnus plaukus lemia mitybos trūkumai arba hormonų pusiausvyros sutrikimai, ir padėti išspręsti šias problemas.
Kokios medžiagos reikalingos gražiems plaukams?
Mityba atlieka svarbų vaidmenį, skatinant plaukų stiprumą ir gyvybingumą. Subalansuota mityba, kurioje yra svarbiausių maistinių medžiagų, yra būtina sveikam plaukų augimui.
Plaukai daugiausia sudaryti iš baltymo keratino. Jei į savo mitybą įtrauksite pakankamai baltymų, pavyzdžiui, liesos mėsos, žuvies, kiaušinių, ankštinių daržovių ir riešutų, gausite statybinių medžiagų, reikalingų stipriems plaukams. Kitas variantas – keratino procedūros, kurios ištiesina plaukus ir suteikia blizgesio.
Omega-3 riebalų rūgštys padeda palaikyti galvos odos sveikatą ir drėkinimą, mažina sausumą bei skatina plaukų stiprumą. Omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai yra riebios žuvys, pavyzdžiui, lašiša ir sardinės, linų sėmenys, šalavijų sėklos bei graikiniai riešutai.
Kai kurie vitaminai ir mineralai, įskaitant vitaminą A, vitaminą E, biotiną, cinką ir geležį, palaiko plaukų sveikatą. Į savo mitybą įtraukite maisto produktų, kuriuose gausu šių maistinių medžiagų, tarkim, morkų, saldžiųjų bulvių, avokadų, migdolų, špinatų, kiaušinių ir lęšių.
Tačiau svarbu turėti omenyje, kad kelių medžiagų derinys gali būti veiksmingesnis negu vienos medžiagos vartojimas. Pavyzdžiui, ECOSH tinklaraštyje rašoma: „Mokslo pasaulyje nesutariama, ar biotinas vienas gali įtakoti plaukų būklę, tačiau tyrimai, kurie atlikti vartojant papildus su biotinu, įrodo veiksmingumą.
2015 m. buvo atliktas dvigubai aklas ir placebo kontroliuojamas tyrimas, kurio metu moterys vartojo papildus (biotinas, cinkas, kai kurie augaliniai preparatai) arba placebo 90 dienų. Po šio laikotarpio vertinant plaukų išslinkimo zonas pastebėtas teigiamas efektas toms, kurios vartojo maisto papildus su biotinu ir kitais ingredientais.”
Idealu minėtas medžiagas gauti iš maisto, tačiau, jei jų trūksta arba pataria sveikatos priežiūros specialistas, galima vartoti maisto papildus. Prieš vartodami būtinai pasikonsultuokite su gydytoju arba vaistininku.