Imunologiniai gydymai
Besivystančiose šalyse perėmus vakarietišką gyvenimo būdą, astma bei alerginiai susirgimai jose tapo dažnesni. Buvo manoma, kad šių ligų padažnėjimas susijęs su mažesniu infekcijų kiekiu vaikystėje, nes vaikai nesusiduria su infekcijomis ir neturi imuninės sistemos stimuliacijos, reikalingos imuninį atsaką reguliuojančių T ląstelių brendimui bei γ interferono sintezei. Šią „higienos hipotezę“ patvirtina ir naujausi duomenys, kad ankstyvoje vaikystėje persirgtos kvėpavimo takų infekcijos,pavyzdžiui, tymai, apsaugo nuo alergijos išsivystymo.
Papildomai ši hipotezė patvirtinta radus atvirkštinį ryšį tarp atsako į BCG (Bacille Calmette-Guerin) vakciną pirmaisiais gyvenimo metais ir alerginės astmos išsivystymo vėliau vaikystėje. Taigi anksti skiriant γ interferono sintezę skatinančią medžiagą, tokią kaip Mycobacterium vaccae, galbūt galima atstatyti γ interferono sintezės defektą ir taip išvengti alerginių
audinių reakcijų.
Neseniai aprašytas naujas imunologinis gydymo būdas, padedantis pasiekti astmos kontrolę. Tai humanizuoti monokloniniai antikūnai prieš IgE, kurie skiriami kas 2-4 savaites, vaistus suleidžiant į paodį. Šie monokloniniai antikūnai (omalizumabas) prisijungia prie tos IgE dalies, kuri jungiasi prie didelio ar mažo afiniteto receptorių ant mediatorius išskiriančių ląstelių.
Tuomet IgE-alergeno kompleksas negali prisijungti prie mediatorius išskiriančios ląstelės, ji negauna reikalingo stimulo mediatorių sekrecijai. Jau po pirmos šių vaistų injekcijos serumo IgE koncentracija ženkliai sumažėja ir dar keletą savaičių palaipsniui mažėja toliau. Kvėpavimo takuose IgE taip pat sumažėja, mažėjant IgE receptorių. Taigi po kelių gydymo omalizumabu savaičių užblokuojamas tiek ankstyvas tiek vėlyvas bronchų spazmas, greta sumažėja ir uždegimas kvėpavimo takuose bei ženkliai padidėjęs eozinofilų kiekis audiniuose. Dvejų metų trukmės klinikiniai tyrimai parodė, kad šis priešuždegiminis vaistas yra efektyvus gydant sunkią ir ilgai trunkančią astmą, jis sumažina paūmėjimų dažnį bei kortikosteroidų vartojimą. Gydymas omalizumabu jau galimas Australijoje ir JAV ir panašu, kad jis yra daug vilčių teikiantis vaistas pacientams, kuriems yra sunkiai gydoma alerginė astma, kai kiti įprastiniai gydymo būdai neefektyvūs.
Kiti daug žadantys sunkios ilgai trunkančios astmos gydymo būdai yra:
- Biologinės medžiagos blokuojančios navikų nekrozės faktorių (TNF)-α (pavyzdžiui, tirpūs TNF-α receptorius ar TNF-α blokuojantys monokloniniai antikūnai)
- Selektyvūs chemokinų receptorių (CCR) antagonistai, ypač CCR3, kuris dalyvauja pritraukiant eozinofilus bei putliąsias ląsteles į uždegiminius kvėpavimo takus.
- Selektyvūs 4 tipo fosfotiesterazės inhibitoriai, kurie veikia priešuždegimiškai daugelį ląstelių, dalyvaujančių astmos patogenezėje, ir papildomai kiek atpalaiduoja kvėpavimo takų lygiuosius raumenis.
Be to, papildomai ieškoma saugesnių inhaliuojamų kortikosteroidų, kurie įtakotų pagrindinius uždegiminius astmos patogenezės aspektus, bet nesukeltų lydinčių nepageidaujamų reiškinių.