Kada pradėti vartoti geriamąjį vaistą

Kada turėtų būti vartojami geriamieji hipoglikeminiai vaistai?

Pradėti gydymą visada reikia nuo dietos ir gyvensenos keitimo – pacientams neturėtų būti aiškinama, kad pagrindinis gydymas yra tabletėmis. UKPDS tyrimas parodė, kad per pirmus 3 mėnesius gydant tik dieta pasiekta HbA1c sumažėjimo 2% – tokio poveikio nepasiekta nė vienu geriamuoju hipoglikeminiu vaistu (GHV). Vaistais galima pasiekti, kad HbA1c sumažėtų 1-1,5%, išskyrus akarbozę, kuri kur kas mažiau veiksminga.

Kai pradinis glikemijos plazmoje lygis yra aukštas, dauguma gydytojų nori iš karto pradėti gydymą GHV. Tačiau visada geriau pradėti nuo dietos ir fizinių pratimų, nebent diabeto simptomai labai ryškūs ar yra svarbių asmeninių problemų (pvz., numatomi egzaminai, kelionė į užsienį). Asmenys, kuriems pirmąkart diagnozuotas diabetas, paprastai troškuliui malšinti geria daug saldžių vaisvandenių, įvairių limonadų, kolos, vaisių sulčių. Dažniausiai užtenka dietoje apriboti saldžius gėrimus ir kitus saldumynus ir gliukozės lygis kraujyje ganėtinai smarkiai krenta. Vien šis patarimas rodo dietos svarbą gydant diabetą.

Pacientus, kuriems diagnozavimo metu yra didelis gliukozės kiekis, dažniausiai reikia pradėti gydyti GHV kartu taikant ir dietą (pirmiausia atsisakius saldumynų). Jei yra abejonių dėl pradinio gliukozės lygio kraujo plazmoje, patartina pakartoti tyrimą po keleto dienų, kad galima būtų įvertinti atsaką į gyvensenos pasikeitimus ir gydymo vaistais poreikį. Jei sulfonilšlapalo preparatai paskiriami per anksti, pacientams jau per pirmas gydymo savaites gali išsivystyti hipoglikemija ir padidėti svoris.

Kol tyrimais neįrodoma, kad vien dietos ir gyvensenos pasikeitimai neužtikrina adekvataus ligos kontrolės lygio, pradėti gydyti vaistais dažniausiai delsiama. Norimas ligos kontrolės lygis, išreiškiamas HbA1c, vieniems pacientams bus mažesnis nei kitiems, pvz., vyresniems ir vienišiems. Patikimų įrodymų nėra, bet kai kurie duomenys rodo, kad optimalus kontrolės lygis turi būti pasiektas per pirmus 6-12 mėnesių, nes vėliau pacientai dažnai siekia išlaikyti šį lygį.

Kuo remiantis reikėtų rinktis pradinį preparatą?

Pagal svorį. Apie 85-95% pirmąkart diagnozuotų sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu Vakarų šalyse arba turi antsvorį, arba yra nutukę, arba turi kitus metabolinio sindromo komponentus. Gydant šiuos pacientus pirmiausia pasirenkamas vaistas yra metforminas -nuo sulfonilšlapalo preparatų pradedama gydyti retai.

Tokia nuostata daugiausia grindžiama įrodymais, gautais UKPDS studijoje: pacientus su antsvoriu gydant metforminu nustatyta kur kas mažesnė kraujagyslinių komplikacijų rizika nei pagrindinėje grupėje, gydytoje sulfonilšlapalo preparatais ar insulinu.