Insulino tipai
Kaip geriausia klasifikuoti insulino tipus?
Praktiškiau skirstyti pagal veikimo trukmę negu pagal gamybą ar kilmę, nes tai svarbiau pačiam pacientui. Pateikta paprasta santrauka, paremtoje JK vartojamais ir kai kuriais alternatyviais vaistų pavadinimais. Pagrindiniai insulino gamintojai (Novo Nordisk, Eli Lilly ir Aventis) labai padėjo pateikdami duomenis keliautojams.
Kokia naujųjų trumpo veikimo insulino analogų nauda?
Lispro- ir aspartat-insulinai (Humalog ir NovoRapid) pasižymi šešiais pagrindiniais privalumais:
- Insulininis profilis labiau atitinka normalios gliukozės kraujyje kreives pavalgius.
- Juos galima vartoti su maistu, o ne 20-30 min. pieš valgį, o taip yra saugiau.
- Jie sumažina hipoglikemijos dažnį, ypač prieš kitą valgį ar išvakarėse.
- Kai kuriems pacientams pagerėja kontrolė.
- Sumažina užkandžiavimo tarp pagrindinių valgymų poreikį.
- Suteikia laisvę valgyti, ypač valgymo laiko ar maisto kiekio atžvilgiu.
Šie analogai pradeda veikti pakankamai greitai, po 30 min., veikimo pikas greitas (1-2 val.), poveikis greitas, po 3-4 val. jis baigiasi, o trumpo veikimo tirpus insulinas veikia 6-8 val. Šie insulinai vartojami valgio metu (arba šiek tiek prieš jį, ypač nekantriems vaikams) ir insulino „profilis” labiau atitinka gliukozės įsisavinimą iš maisto. Humalog ir NovoRapid veikimo trukmė nesiskiria.
Ar insulino analogai turi vartojimo trūkumų?
Kadangi jie veikia tik 3-4 val., yra rizika, kad organizme insulinas greitai baigsis, todėl reikalingas geras bazinis insulino režimas. Klinikinių tyrimu metu šie insulinai buvo derinami su naktine vienkartine vidutinio veikimo insulino doze. Nors hipoglikemijų vystymasis sumažėjo, tačiau ryškaus HbA1c pagerėjimo negauta. Geresnė diabeto kontrolė, bet hipoglikemijų vystymosi sumažėjimas gautas šiuos insulinus derinant su dviem vidutinės veikimo trukmės insulinų dozėmis. Taip pat nustatytas geras šių insulinų derinio su ypač ilgo veikimo insulinu24 (veikiančiu ilgiau nei 24 val.) poveikis.
Optimalaus vartojimo pagrindas yra paciento supratimas. Pacientai turi suvokti, kad insulino analogai apsaugo nuo gliukozės kieko kraujyje pikų pavalgius, todėl turi būti vartojami kartu su maistu. Be to, sušvirkšti per anksti, jie gali sukelti hipoglikemiją, nes gliukozė iš maisto dar nerezorbuota į kraują, o, jei dozė per didelė, hipoglikemija gali pasireikšti po valgio. Žmonės patys turi šiek tiek paeksperimentuoti su maistu, doze ir gliukozės kiekiu kraujyje. Pradėjus vartoti insulino analogus stebima „mokymosi kreivė”.
Kokie glargino, kaip bazinio insulino, privalumai?
Glargino pusinio eliminavimo trukmė labai ilga, todėl viena dozė sukuria plokštuminę koncentraciją kraujyje4, taigi daugumai pacientų tai gali būti geras bazinis insulinas. Pirmo ir 2 tipo diabeto moksliniai tyrimai neparodė skirtumo, kada šį vaistą vartoti: ryte, per pietus ar vakare2. Todėl pacientai gali patys pasirinkti, kada susišvirkšti vaistą, – toliau kasdien ir reikėtų laikytis šio tvarkaraščio. Dauguma pacientų renkasi rytą ir jaučiasi labai laimingi ir laisvi todėl, kad daugiau tą dieną nebereikia jokių injekcijų, tik gaila, kad toks režimas netinka visiems pacientams.
Glarginą kaip bazinį insuliną lyginant su daugiainjekciniu režimu vartojamu izofanu, nustatytas žymus naktinių hipoglikemijų sumažėjimas3. Be to, buvo geriau kontroliuojamas ir alkio gliukozės kiekis kraujyje. Atliekant pradinį mokslinį tyrimą ryškaus HbA1c pagerėjimo negauta, bet vėlesnė studija5 gerai kontroliuojamiems pacientams nustatė 0,4% sumažėjimą.
Be hipoglikemijų sumažėjimo, didelis glargino privalumas yra galimybė praleisti ar pavėlinti valgymą (nesilaikyti valgymo režimo). Taikant kitą gydymą gali baigtis insulino veikimas, pradėti didėti gliukozės kiekis kraujyje, nes kepenyse skatinamas gliukozės išsiskyrimas. Glargino poveikis yra ilgalaikis, todėl jį vartojant gerai kontroliuojama gliukoneogenezė kepenyse. Todėl sergantieji cukriniu diabetu dabar gali nebevalgyti pusryčių, ar pagal aplinkybes praleisti pietus, jei to nori. Taigi perėjimas prie glargino gali turti įtakos gana sėkmingam svorio sumažėjimui.
Jau pasirodė kitas ilgo veikimo insulinas, detemiras. Jo veikimas nėra toks ilgas kaip glargino, bet jo absorbcija, palyginti su kitais ilgo veikimo insulinais, skiriasi mažiausiai. Jį būtų geriausia taikyti kaip naktinį insuliną ar drauge su trumpai veikiančiais analogais. Ádomu, kad, palyginti su kitais insulinais, vaistas mažiausiai didina svorį.
Ar visi insulinai gaminami taikant genų inžineriją?
Visi žmogaus ir insulino analogai gaunami genų inžinerijos metodais. Žmogaus insulino genas įvedamas į bakterijos genomą, ir ši pradeda gaminti insuliną. Po to iš bakterijų terpės išskiriamas insulinas, kurio genetinė ir cheminė struktūra tokia pat kaip ir žmogaus insulino. Jei paciento religiniai, etiniai ar ekologiniai įsitikinimai trukdo vartoti žmogaus insuliną, daugelyje šalių yra prieinamas kitas, išgrynintas kiaulių ar raguočių insulinas (informacijos teiraukitės vaistinėse ar klauskite gamintojų).