Ejakuliacijos fiziologija

Ejakuliacija yra procesas, kai sėklinis skystis (ejakuliatas) išstumiamas iš vyro lytinių organų į išorę. Skiriamos dvi ejakuliacijos proceso fazės: emisija – ejakuliato išsiskyrimas į prostatinę šlaplės dalį, ekspulsija – ejakuliato išstūmimas į išorę.

Ejakuliatą sudaro kelios sudedamosios dalys: sėklinių pūslelių sekretas (50–80 % tūrio), priešinės liaukos (prostatos) sekretas (15–30 % tūrio). Spermatozoidai sudaro tik apie 0,1 % ejakuliato tūrio.

Ejakuliacijos procesas vis dar mažai ištirtas. Sklandžiai ejakuliacijai būtina darni daugelio organų – varpos, sėklidžių, apatinių šlapimo takų nuo šlapimo pūslės kaklelio iki išorinės šlaplės angos, dubens raumenų (m. bulbocavernosus, m. isshiocavernous), periferinių nervų ir nugaros smegenų bei galvos smegenų – funkcija.

Minėtų organų pažeidimai ar vaistų, keičiančių jų funkciją, vartojimas gali sukelti ejakuliacijos sutrikimus.

Ejakuliacijos reflekso aferentinės dalies jutiminę informaciją renka varpos galvutėje susitelkę lytėjimo receptoriai bei kitų išorinių lytinių organų jutimo receptoriai. Jutiminė informacija perduodama gaktinio nervo skaidulomis į S4 nugaros smegenų segmentą, o autonominės nervų sistemos skaidulos per hipogastrinį rezginį patenka į simpatinių ganglijų grandinę. Centrinę ejakuliacijos refleksto kontrolę atlieka galvos smegenų pagumburyje ir medialinėje preoptinėje zonoje esantys branduoliai.

Ejakuliacijos motorinę kontrolę atlieka du centrai. Simpatinės nervų sistemos kontroliuojamas centras Th12 L1–L2 segmentuose atsakingas už emisijos fazę, o so- matinės nervų sistemos kontroliuojamas centras S2–S4 segmentuose atsakingas už ekspulsijos fazę. Simpatinės eferentinės skaidulos, svarbios emisijai, eina per simpatinių nervų grandinę, gaubia aortą ir galiausiai pasiekia hipogastrinį rezginį. Somatinio gaktinio nervo skaidulos, einančios iš sakralinių segmentų į dubens raumenis, užtikrina ritmingą šlaplę supančių raumenų veiklą ekspulsijos fazėje.

Centrinei ejakuliacijos reflekso kontrolei didžiausią įtaką turi dopamino ir serotonino sistemos. Žinoma, kad dopaminerginės sistemos suaktyvinimas sukelia ejakuliacijos pagreitėjimą, o serotoninerginė sistema atsakinga už slopinamąjį poveikį. Serotoniną gaminantys neuronai turi savireguliacijos mechanizmus, kuriuos valdo keletas serotonino receptorių klasių. Šiuo metu spėjama, kad PE patiriantiems vyrams gali būti sumažėjęs 5-HT2C serotonino receptorių jautrumas ir (ar) padidėjęs 5-HT1A receptorių jautrumas.

Parengta pagal R. Adomaitis „Priešlaikinės ejakuliacijos gydymo rekomendacijos”, NMC, 2014