Priešlaikinės ejakuliacijos gydymas
Pirminiame gydymo etape reikia identiikuoti ir kartu gydyti kitus seksualinius sutrikimus, tokius kaip erektilinė disfunkcija. Nustačius kitų lėtinių ligų ar priežasčių, lemiančių PE, reikėtų jas gydyti (4 pav.), nes pašalinus tokias priežastis PE gali pradingti, kaip ir kiti buvusios ligos simptomai.
PE daro neigiamą įtaką vyro lytiniam pasitenkinimui, savo vertės suvokimui, ilgainiui iksuoja klaidingus vertinimus, kurie palaiko sutrikimą (2 lentelė).
Partnerės pasitenkinimas lytiniais santykiais ir poros bendravimu dėl PE taip pat nukenčia. Asmeninių ryšių problemos yra viena iš svarbiausių priežasčių, trukdančių partneriams sėkmingai spręsti sunkumus dėl PE.
Nuo seno gerai žinoma PE sąsaja su asmeniniais ir tarpasmeniniais psichologiniais sutrikimais. Tai lėmė empirinį psichologinių ir psichoterapinių metodikų, dar vadinamų psichoseksualine terapija, taikymą PE gydyti. Studijų, atliktų tiriant psichologinį PE gydymą, metodikos labai skirtingos, bet manoma, kad tokie gydymo būdai yra bent vidutinio efektyvumo. Sutariama, kad pirminei PE gydyti vien psichoseksualinių metodų nepakanka. Dėl teigiamo psichologinių technikų poveikio gydymo tęstinumui, porų pasitenkinimui gydymu ir terapinio efekto trukmei rekomenduojama, kad gydant kiekvieną PE atvejį būtų atliekama bent minimali psichoseksualinė ar elgesio intervencija. Tokia intervencija padeda poroms išmokti ejakuliacijos kontrolės technikų, padidina pasitikėjimą savo lytine funkcija, mažina nerimą, susijusį su lytiniais santykiais, keičia netinkamą lytinio akto techniką, padeda įveikti intymumo stoką, gerina tarpusavio santykius, šalina bendravimo sutrikimus, palaikančius lytinę disfunkciją, ir gerina tarpusavo supratimą aptariant seksualinius klausimus.
Pradedant bet kokią PE terapiją būtina kruopščiai aptarti paciento lūkesčius. Daugumai porų PE lemia nesunkius lytinio gyvenimo ar tarpasmeninius sutrikimus. Tokiais atvejais psichoseksualinis konsultavimas gali būti vienintelis reikalingas ir efektyvus gydymo metodas.
Parengta pagal R. Adomaitis „Priešlaikinės ejakuliacijos gydymo rekomendacijos”, NMC, 2014