Psichologinė elgesio terapija
Gydant PE taikoma keletas elgesio terapijos schemų ir jų modifikacijų. Atlikdami seksualinės stimuliacijos ir ejakuliacijos valingo sustabdymo veiksmus („stop-start“ metodika) partneriai stengiasi sustabdyti lytinį aktą vyro sujaudinimui dar nepradėjus greitai nevaldomai didėti ir atnaujinti sueitį, kai sujaudinimas sumažės. Pagal šios metodikos variacijas numatoma skirtinga sustojimo technika: varpos ištraukimas iš makšties, frikcijų dažnio sumažinimas ar nutraukimas, rotaciniai varpos judesiai ir kt. Suspaudimo („stop-squeeze“) metodu stengiamasi lytinį sujaudinimą nuslopinti ištrauktą iš makšties varpą stipriai spaudžiant pirštais po varpos galvute.
Daugelis elgesio terapiją aprašančių autorių sutaria, kad padėtis lytinio akto metu turi reikšmingą įtaką: padėtys esant partnerei viršuje ar abiem partneriams gulint šalia paprastai padeda pailginti lytinį aktą, palyginti su padėtimis, kai vyras viršuje.
Esama įvairios trukmės ir intensyvumo PE elgesio terapijos programų, tačiau pastebėta, kad 1–2 užsiėmimai per savaitę būtini terapinio proceso progresui palaikyti. Papildomi palaikomosios terapijos seansai gali būti reikalingi ilgalaikiam elgesio terapijos efektui palaikyti.
Psichologinei elgesio terapijai reikalingas geras bendradarbiavimas su partnere. Daugeliui porų ši metodika nepriimtina dėl didelių laiko ir finansinių sąnaudų. Nustatyta, kad izoliuota elgesio terapija turi mažesnį poveikį IELT nei farmakoterapija. Elgesio terapiją derinant su farmakoterapija gaunami geresni gydymo rezultatai.
Masturbacija prieš numatytą lytinį aktą daugumai jaunų vyrų gali būti priimtinas būdas pailginti IELT. Tačiau ši metodika negali padėti išspręsti partnerių bendravimo problemų ir užtikrinti ilgalaikio teigiamo PE gydymo efekto.
Parengta pagal R. Adomaitis „Priešlaikinės ejakuliacijos gydymo rekomendacijos”, NMC, 2014