Impotencijos gydymas pakaitine terapija
Vyrams, kuriems nustatytas testosterono nepakankamumas, gali būti veiksminga pakaitinė testosterono terapija, ne tik siekiant pagerinti lytinę funkciją, bet taip pat padidinant gerą savijautą ir libido. Norint tiksliai diagnozuoti hipogonadizmą reikia dviejų ar trijų rytinių mėginių, siekiant sumažinti testosterono sekrecijos kasdienio ritmo poveikį. Maždaug 1 % vyrų, kenčiančių nuo ES, būdingas hipogonadizmas, tačiau mažai tikėtina, kad jis pasireikš, nebent plazmos testosterono lygis bus mažesnis nei 8 nmol/l. Pakaitinė androgenų terapija – tai geriamieji vaistai, injekcijos į raumenis, odos pleistrai ir gelis.
Pakaitinė androgenų terapija turi teorinę prostatos augimo ir latentinio židinio prostatos vėžio vystimosi skatinimo riziką. Nors sunku kiekybiškai įvertinti šią riziką, ji, greičiausiai nedidelė. Tiesiog svarbu, kad pacientai, kuriems taikomas šis gydymas, būtų išsamiai informuoti ir nuolat stebimas prostatos specifinio antigeno (PSA ) lygis. Kiti šalutiniai poveikiai gali būti hepatotoksiškumas, policitemija, lipidų pokyčiai ir sustiprėjusi miego apnėja.
Peroralinis vartojimas. Išskiriami dviejų tipų geriamieji testosteronai – modifikuoti ir nemodifikuoti. Nemodifikuotas testosteronas yra greitai absorbuojamas ir suskaldomas kepenyse, todėl sunku pasiekti tinkamą jo koncentraciją kraujo serume. Modifikuotą 17-alkyltestosteroną, pvz., metiltestosteroną ar fluoksimesteroną, paprastai reikia vartoti kasdien didelėmis dozėmis. Be to, šie junginiai, vartojami net ir santykinai mažomis dozėmis, yra susiję su atsitiktiniu hepatotoksiškumu.
Testosteronas undekonatas (Andriol®) yra peroralinius testosterono analogas, prieinamas Europoje, Azijoje ir Kanadoje. Kadangi jis yra absorbuojamas per limfinę sistemą, tai gerokai sumažinamas toksiškas poveikis kepenims. Norint kad būtų išlaikytas tinkamas testosterono lygis kraujo serume vaistas turi būti vartojamas kiekvieną dieną po kelias tabletes.
Injekcija į raumenis. Testosteronas yra peresterinamas iš testosterono enantato arba testosterono cipionato, kurie injekuojami į raumenis, siekiant išvengti staigaus suirimo ir perteikti jį riebalinėje rišamojoje medžiagoje (kuri nuneša vaistą į raumeninį audinį). Injekcijos į raumenis iki šiol buvo dažniausiai pasirenkamas metodas, bet jis turi keletą ryškių trūkumų.
Pradžioje testosterono ir estradiolio koncentracija kraujo serume būna neįprastai didelė, o prieš kitą injekciją nukrenta iki mažesnio nei normalus lygio. Buvo nustatyta, kad gydymas testosteronu sukelia ir teigiamų, ir neigiamų libido, erekcijos funkcijos pokyčių, nuotaikos ir energijos nepastovumą, taip pat ir androgenų koncentracijos serume svyravimą. Be to, gilios injekcijos į raumenis dažnai yra skausmingos, pacientams nepatinka nuolatiniai privalomi apsilankymai pas gydytoją.
Visai neseniai ilgai veikiančios testosterono undekanoato injekcijos vyrams, kuriems būdingas hipogonadizmas, pradėtos leisti į raumenis kas 3 mėnesius. Preparatas gamino ir palaikė suaugusiems vyrams įprastą testosterono lygį kraujo serume.
Testosterono implantai paprastai yra įterpiami po oda į apatinę priekinę pilvo sieną, naudojant trokarą ir kaniulę. Paprastai jie yra veiksmingi 3–6 mėnesius.
Testosterono pleistrai. Šiuo metu yra patvirtintos kelios testosterono pleistro formos (Androderm ™, Andropatch ™ ir Virormone ™).
Hipogodanizmu sergantiems vyrams kasdienis testosterono pleistro klijavimas ant nugaros, pilvo, žasto ar šlaunies palaiko tinkamą hormonų lygį. Pleistrus nsudojantys pacientai teigia, kad pagerėjo jų nuotaika, energija, libido ir seksualinė funkcija. Vieninteliai šalutiniai poveikiai naudojant pleistrus yra trumpalaikis vietinis niežulys, odos sudirgimas ir diskomfortas, susijęs su pleistru. Yra pleistrų (Testoderm ™), kurie švelniai, nesukeldami sudirgimo priklijuojami prie nuskustos kapšelio odos, todėl testosteronas būna apsorbuojamas labai greitai.
Testosterono gelis. 1 % testosterono gelis (Androgel™, Testim™) yra vartojamas 2,5 g ir 5 g dozėmis. Gelis yra tepamas be pleistro kartą per dieną. Jis turi puikų androgenų poveikį, mažiau nei pleistrai dirgina odą.
Kasdienis gelio naudojimas padidina testosterono lygį kraujo serume ir normalizuoja testosterono metabolitus. Jis turi minimalų dermatologinį šalutinį poveikį. Kadangi gelis tepamas kartą per dieną, pradžioje testosteronas būna aukštas, o vėliau jo koncentracija kraujo serume krenta.
Šis vaistas yra labiau fiziologinis nei injekcijos į raumenis ar geriamieji vaistai.
Naujas dihidrotestosterono gelis šiuo metu tiriamas ir, kai bus patvirtintas, šis aktyvesnės formos testosteronas gali pakeisti kitus
transderminius testosterono preparatus.