BMR aptinkami patologiniai pokyčiai

Naujausi moksliniai tyrimai branduolių magnetiniu rezonansu (BMR) vertinant OA patologinius procesus padėjo geriau suprasti šios ligos mastus ir kompleksiškumą. BMR tyrimu galima sukurti ir vertinti trimačius sąnarių vaizdus, taip pat galima vizualizuoti kaulą, kremzlę ir minkštuosius audinius. Tačiau būtina nepamiršti, kad BMR tyrimus reikia labai kruopščiai vertinti ir interpretuoti todėl, kad gali skirtis atlikimo metodologija, pavyzdžiui, gali būti skirtingas magnetų stiprumas (1,5 T ir 0,2 T) arba pasirinktas skirtingas režimas (pvz., vizualizuoti kaulų čiulpų edemą galima naudojant riebalus slopinantį režimą).   Pirmieji BMR tyrimai vertinant OA daugiausia dėmesio skyrė kremzlei. Viena stipriausių BMR pusių yra ta, kad šis tyrimas, skirtingai nei paprastos rentgeno nuotraukos, leidžia tiksliai aptikti kremzlę ir įvertinti jos kiekį, tačiau naujausi tyrimai papildomai vertina daugiau sąnario viduje vykstančių pakitimų. Tokia kryptimi vykdyti tyrimai leido nustatyti osteoartrito pažeisto skausmingo sąnario beveik visų audinių dažniausius pažeidimus. Kaip teigiama šio tyrimo rezultatuose, dažniausiai suplonėja ir suyra ne vien kremzlė, bet pažeidžiami ir kaulų čiulpai (dažnai tai vadinama kaulų čiulpų edema), meniskai (menisko ekstruzija, plyšimas), pastebimas sinovijitas bei raiščių patologiniai pokyčiai (2.8–2.10 pav.).   Branduolių magnetiniu rezonansu ištyrus grupę vyresnio amžiaus žmonių, kurių rentgeno nuotraukose sąnariai atrodė sveiki, apytikriai pusei jų buvo nustatyti sąnario patologiniai pokyčiai. Žinoma, dauguma šių pokyčių buvo be simptomų. Didžioji dalis BMR aptiktų patologinių pokyčių pasitaiko vyresniems pacientams, o kremzliniai defektai tik vidutiniškai koreliuoja su kitais (pvz., su subchondrine skleroze) patologiniais pokyčiais. Apskritai patologiniai daugelio sąnario struktūrų pokyčiai yra dažnesni tiems OA sergantiems ligoniams, kurių kelio sąnarys skauda, nors taip gali ir nebūti girnelės– šlaunikaulio sąnario pažeidimo atveju.

2.8 pav.Ašiniame (aksialinis) BMR vaizde matyti dėl osteoartrito pažeistas kelio sąnarys: susiformavę dideli osteofitai girnelės–šlaunikaulio sąnario šlaunikaulio pusėse (baltos rodyklės) ir mažas užpakalinis (posterinis) osteofitas tarpkrumplinėje srityje (raudonos rodyklės).
2.9 pav. Vainikinis (koronarinis) BMR kelio sąnario vaizdas su riebalus slopinančiu režimu. Sąnario pjūvyje matyti dideli kaulų čiulpų pažeidimai vidinėje blauzdikaulio dalyje (L). Taip pat galima palyginti, kaip atrodo BMR vaizdas, kai meniskas yra suiręs (nėra vidinio menisko – balta rodyklė) ir kai dalis jo sveika (yra šoninis meniskas – raudona rodyklė).
2.10 pav. Ašinis (aksialinis) BMR osteoartrito pažeisto kelio sąnario vaizdas T1 režimu. (a) prieš, (b) po kontrastinės medžiagos (gadolinio) injekcijos, kuri išryškino sinovijito pažeistas vietas (raudonos rodyklės). Už nuotrauką dėkojame dr. Andrew Grainger, Lidsas, D. Britanija

BMR tyrimas leido naujai įvertinti kaulo pažeidimus dėl OA. Nors yra tik keli moksliniai tyrimai, kuriais nustatytas ryšys tarp histologinių kaulų čiulpų pokyčių ir BMR vaizdų, tačiau apibendrinant galima teigti, kad BMR vaizduose matomi pokyčiai histologiškai atitinka kaulų čiulpų nekrozę, fibrozę ir neįprastą pertvarų (trabekulių) persitvarkymą (remodeliaciją). Neigiami (normalūs) kaulų scintigrafijos tyrimo rezultatai net ir progresuojant struktūriniams osteoartrito pokyčiams yra nelabai (o gal net visai nėra) prognoziškai vertingi vertinant kelio sąnario tarpo pokyčius. Tačiau pastebimas stiprus ryšys tarp kaulų čiulpų edemos ir dėl jos progresuojančio sąnarinio tarpo siaurėjimo bei tos pačios kameros kremzlės irimo. 44 šios knygos puslapyje aptariamas BMR vaizdų ir skausmo ryšys.