Hipertenzija ir kraujagyslinės komplikacijos

Esant blogai koreguotai arterinei hipertenzijai, kraujagyslinės komplikacijos dažniausiai vystosi laipsniškai. Išimtys – piktybinė hipertenzija ir ūminės kraujagyslinės komplikacijos. Labai aukštas kraujo spaudimas, kuris viršija 200/120 mmHg, yra santykinai retas ir nustatomas tik 0,5 proc. suaugusių žmonių. Piktybinę hipertenziją labai dažnai lydi akių tinklainės hemo ragijos, eksudacija su papilos edema ar be jos. Piktybinei hi pertenzijai labai būdinga viena iš dažniausiai pasitaikančių ir pavojų kelianti komplikacija – ūminė hipertenzinė encefa lopatija. Jai būdinga grįžtami neurologinių funkcijų sutrikimai, pasireiškiantys regėjimo sutrikimu, galvos skausmu, psichikos pakitimais. Neretai piktybinės hipertenzijos metu labai pablogėja inkstų funkcija, o tai pasunkina gydymo taktikos pasirinkimą bei sumažina laukiamą kraujospūdžio sureguliavimo efektą. Labai retai piktybinės hipertenzijos metu randami hemolizę atspin dintys laboratoriniai pokyčiai bei eritrocitų fragmentacija. Be to, hemolizės metu atsipalaidavusios medžiagos bei suirusių eritrocitų membranos elementai gali išprovokuoti smulkiose kraujagyslėse mikrotrombozės procesą bei gyvybiškai svarbių parenchiminių organų mikrocirkuliacijos sutrikimus. Laimei, piktybinė hipertenzija nėra dažna. Literatūros duomenimis, piktybinė hipertenzija nustatoma tik trims iš 100 000 žmonių. Negydoma piktybinė hipertenzija pasižymi labai bloga prognoze, kadangi beveik 90 proc. šia liga sergančių žmonių numiršta per dvejus metus. Dauguma pacientų miršta nuo inkstų nepakanka mumo, insulto ar kairiojo skilvelio nepakankamumo. Šiuo metu skiriant kompleksinį ir daugiapakopį gydymą, išgyvenamumas, esant piktybinei hipertenzijos eigai, labai pagerėjo.

 Apskritai visos širdies ir kraujagyslių komplikacijos dažniau pastebimos vyresniame amžiuje ir siejamos su sisto line hipertenzija, nes izoliuota diastolinė hipertenzija sąlyginai dažniausiai diagnozuojama jauniems žmonėms, kuriems širdies ir kraujagyslių įvykių rizika maža. Kita vertus, sistolinis kraujo spaudimas pasižymi tendencija didėti didėjant žmonių amžiui, todėl hipertenzijos (taip pat ir jos sukeltų komplikacijų) papli timas didėja pacientams senstant. Netgi esant normaliam ar žemam diastoliniam kraujo spaudimui, sistolinė hipertenzija yra tikslus širdies ir kraujagyslių ligų rizikos prediktorius. Diasto linis kraujo spaudimas pasižymi neabejotinu žalingu poveikiu tik tada, kada viršija 110 mmHg ribą.

Viena iš dažnesnių širdies ir kraujagyslių komplikacijų yra insultas. Apie 80 proc. atvejų hipertenzija sergančius pacien tus ištinka išeminis insultas, nulemtas arterinės trombozės ar embolijos iš širdies arba miego arterijų. Likusius 20 proc. su daro įvairios hemoraginės priežastys. Hipertenzija taip pat yra susijusi su padidėjusia prieširdžių virpėjimo rizika. Abiejų šių veiksnių buvimas labai padidina insulto išsivystymo riziką. Kita vertus, sergančiuosius hipertenzija dažnai ištinka nedideli dauginiai, asimptominiai galvos smegenų infarktai, kurie nere tai nėra diagnozuojami, bet lemia progresuojantį intelektualinių bei pažintinių funkcijų praradimą ir demencijos išsivystymą.

Nekoreguota arba blogai koreguota hipertenzija greitai sukelia struktūrinius širdies raumens pakitimus. Vystosi kai riojo skilvelio hipertrofija, nes hipertenzija padidina periferinių kraujagyslių rezistenciją ir kartu pokrūvį širdžiai. Padidėjusi širdies raumens masė viršija aprūpinimo krauju galimybes ir kar tu su sumažėjusiu koronarinių kraujagyslių rezervu gali sukel ti miokardo išemiją netgi tiems pacientams, kurių koronarinės kraujagyslės nepažeistos. Kairiojo skilvelio hipertrofijos pa plitimas yra panašus tiek tarp izoliuota sistoline hipertenzija, tiek tarp sistoline-diastoline hipertenzija sergančių žmonių. Pacientai, sergantys hipertenzija, kuriems yra ir kairiojo skilve lio hipertrofija, priklauso didesnės širdies aritmijų (prieširdžių virpėjimo ir skilvelinių aritmijų) bei aterosklerozinės širdies li gos (koronarinių ir periferinių arterijų ligų) išsivystymo rizikos grupei.

Kita ne mažiau svarbi hipertenzijos komplikacija yra širdies nepakankamumas. Jis vystosi dėl kairiojo skilvelio sistolinės disfunkcijos, kurią nulemia miokardo infarkto sukeltas skilve lio pažeidimas ar sumažėjęs koronarinių kraujagyslių rezervas. Progresuojant širdies nepakankamumui, hipertenzija paprastai mažėja, o tai yra dažniausiai blogos prognozės požymis. Širdies nepakankamumo patogenezėje reikšmingą vaidmenį suvaidi na ir prieširdžių natriuretinis hormonas (PNH), ir smegenų natriuretinis peptidas (SNP). PNH yra širdies prieširdžiuose išskiriamas hormonas, kurio išsiskyrimą skatina padidėjęs krau jo kiekis. Suaktyvėjusi prieširdžių natriuretinio peptido koncen tracija padidina natrio (kartu ir vandens) ekskreciją inkstuose. Teoriškai šios sistemos defektai gali nulemti skysčių susilaikymą ir hipertenziją. Tuo tarpu smegenų natriuretinis peptidas (SNP) yra gaminamas kairiajame skilvelyje ir atspindi kairiojo skilve lio sistolinę disfunkciją. Padidėjusi smegenų natriuretinio pep tido koncentracija yra susijusi su kairiojo skilvelio hipertrofija ir sumažėjusiu jo elastingumu (vadinamąja „diastoline disfunkcija“) Arterinė. hipertenzija (ypač ligai progresuojant) greitai for muoja hipertenzinės retinopatijos pokyčius. Šie tinklainės pokyčiai Keito, Vagenerio ir Barkerio suklasifikuoti į keturis laipsnius, gerai koreliuojančius su ligos prognoze. Pati sunkiau sia hipertenzijos forma yra vadinamoji piktybinė hipertenzija, kuri apibrėžiama kaip padidėjusio kraujo spaudimo derinys su abiejų pusių liepsnelės pavidalo kraujosruvomis ir „vatos gumu liukais“ ar kietais eksudatais su ar be papilos edemos.

Padidėjęs arterinis spaudimas skatina aterosklerozės progresavimą ir stambiųjų kraujagyslių baseine. Įrodyta, kad periferinių arterijų liga, manifestuojanti protarpiniu šlubavimu, net tris kartus dažniau pasitaiko pacientams, sergantiems hiper tenzija. Tokiems pacientams taip pat dažniau aptinkama inkstų arterijos stenozė, kuri dar labiau pasunkina hipertenziją. Aortos ligos kartu su hipertenzija gali sukelti pilvinės aortos aneuriz mos išsivystymą. Stipriai pulsuojančių bangų sukeltas stresas ir aterosklerozinė liga pagreitina aortos aneurizmos disekaciją, kuri neretai lemia staigias pacientų mirtis. Ekstrakranijinių miego arterijų liga taip pat dažniau aptinkama žmonėms, sergantiems hipertenzija.

Didelę arterinės hipertenzijos komplikacijų dalį sudaro inkstų pažeidimas. Piktybinės eigos hipertenzija pacientams dažniausiai lemia progresuojantį inkstų funkcijos nepakankamumą. Tačiau inkstų disfunkciją gali sukelti net lengva ar vidutinio sunkumo esencialinė hipertenzija, ypač jeigu yra visai negydoma arba gy doma nepakankamai. Kita vertus, kartais nėra lengva atskirti, kada inkstų pažaida formuojasi dėl padidėjusio arterinio spaudi mo, o kada dėl vienokios ar kitokios laiku nediagnozuotos inkstų patologijos. Pacientams, ilgą laiką sergantiems hipertenzija, labai dažnai išsivysto inkstų funkcijos nepakankamumas ir pablogėja arterinės hipertenzijos eiga. Kita vertus, sergant pirmine inkstų liga, taip pat progresuoja hipertenzija. Atsimintina, kad beveik visi pirminės inkstų ligos nulemti kraujo spaudimo padidėjimai yra siejami su padidėjusia renino ir angiotenzino koncentracija bei natrio ir vandens susilaikymu.

Kraujagyslinių komplikacijų atsiradimui labai didelę reikšmę turi endotelio disfunkcija. Sergant esencialine hipertenzija endo telis yra veikiamas sūkurinių kraujo tėkmės srovių. Jis vietomis deskvamuojasi, sutrinka pusiausvyra tarp vazodilatatorių ir vazokonstriktorių. Taip susiformuoja „ydingas ratas“, kuris pri sideda prie aukšto kraujo spaudimo palaikymo. Kita vertus, en dotelio disfunkcija ir pažeidimas sukelia ne tik kraujagyslių tonu so ir reaktyvumo pakitimus, bet ir koaguliacijos bei fibrinolizės mechanizmo sutrikimus. Hipertenzija sukelia trombocitų, en dotelio ir koaguliacijos – fibrinolizės sistemos pakitimus, ku rie indukuoja prieštrombozines būkles ir jų palaikymą. Kita vertus, trombogenezės procesas yra artimai susijęs su atero geneze. Todėl pacientams, ilgą laiką sergantiems hipertenzija, daug greičiau vystosi įvairios su ateroskleroze sietinos širdies ir kraujagyslių komplikacijos.