Kitos gydymo galimybės

Fitoterapija. Įvairių augalų ekstraktai jau daugelį metų Europoje yra naudojami GPH gydyti ir šiuo metu tampa ypač populiarūs JAV. yra keletas patikimų įrodymų, kad daugelio ekstraktų sudėtinėse dalyse yra veikliųjų medžiagų, o jų poveikis pagrįstas ne vien placebu. Vienoje studijoje β–sitosterolis akivaizdžiai pagerino simptomų skalės rezultatus ir šlapimo srovės tėkmę. Kitoje studijoje paaiškėjo, kad gulsčiosios serenojos (lot. Serenoa repens) ekstraktas buvo toks pat veiksmingas kaip ir finasteridas, tačiau šioje studijoje nebuvo panaudotas placebas. Šiuo metu Jungtinių Valstijų Nacionalinis sveikatos institutas (angl. NIH– US National Institutes of Health) planuoja ilgalaikę placebu kontroliuojamą studiją tam, kad būtų galima patvirtinti arba paneigti fitoterapijos veiksmingumą ir saugumą GPH gydymui.

Prostamol Uno – tai nykštukinių palmių (lot. Serenoa repens) vaisių ekstraktas. Jo aktyviosios medžiagos sukelia nekonkurentinį I ir II tipo 5α reduktazės slopinimą. Tyrimo metu buvo keliamas tikslas įvertinti Prostamol Uno (Serenoa repens) ekstrakto poveikį slopinant apatinių šlapimo takų simptomus bei objektyviai įvertinti klinikinius pokyčius GPH pacientams. 634 ligoniams, sergantiems GPH, kurių amžiaus vidurkis buvo 64,5 metų (40–92 m.), 1 metus skirta 320 mg geriamojo Prostamol Uno kas dieną. Pagal tarptautinę prostatos simptomų skalę (TPSS) prieš tyrimą šlapinimosi sutrikimų pacientams nustatyta 16,38±5,38 balų, po gydymo šis rodiklis buvo 10,49±4,86 balai, taigi pagerėjo 5,89 balais. Gyvenimo kokybė pagerėjo 1,70 balų (nuo buvusio 3,17±0,97 iki 1,47±1,01). Šie rezultatai rodo ženklų subjektyvios pacientų savijautos pagerėjimą po 1 metų gydymo. Vertinant PSA koncentraciją kraujo serume, nenustatyta reikšmingo šio rodiklio sumažėjimo gydant Prostamol Uno (2,12± 1,59 ng/ml prieš gydymą ir 1,94±1,47 po jo). Vertinant objektyvius požymius, prostatos tūris sumažėjo nuo 42,56±19,19 ml prieš gydymą iki 39,81±15,30 ml po jo, tačiau šis skirtumas nėra reikšmingas. Maksimalus srovės greitis, tyrimo pradžioje buvęs 12,01±5,11 ml/s, padidėjo iki 14,32±5,47 ml/s. Šis pokytis yra klinikiškai reikšmingas (skirtumas 2,32 ml/s). Liekamojo šlapimo tūris sumažėjo daugiau nei perpus (53,6proc). Pacientams subjektyviai įvertinus erekcijos funkcijos pokytį pagal erekcijos funkcijos klausimyną, nenustatyta klinikiškai reikšmingo erekcijos rodiklio pagerėjimo (14,76 prieš gydymą ir 12,18 po jo). Nė vienas pacientas neatsisakė gydymo dėl neigiamo vaisto poveikio. Tyrimo metu nepastebėta jokių nepageidaujamų vaisto sukeliamų reiškinių. Taigi šis tyrimas dar kartą patvirtina, kad Prostamol Uno yra saugus ir efektyvus vaistas GPH gydymui.
 

Aktyvus stebėjimas. Aktyvaus stebėjimo taktika tinka GPH sergantiems pacientams, kurių simptomai yra labai nežymūs (IPSS balas ≤8), atmesta prostatos vėžio diagnozė arba pacientams, turintiems daugiau ir stipresnių simptomų, tačiau dėl to nepatiriantiems nepatogumų, rūpesčių. Tokių ligonių gydymą sudaro:

  • nurodymai apie tam tikrus gyvenimo būdo pokyčius (pvz. vengti gausaus skysčių vartojimo vakare)
  • reguliarus simptomų, fizinių pokyčių, kraujo ir šlapimo tyrimų vertinimas  (pvz. kasmet)
  • PSA tyrimas vyrams, kurių tikėtina gyvenimo trukmė mažiausiai 10 metų, tam kad būtų galima įvertinti prostatos vėžio riziką ir GPH progresavimą

Svarbiausi GPH gydymo vaistais teiginiai:

  • α–blokatoriai greitai sumažina simptomus dėl GPH ir padidina šlapimo tėkmės greitį
  • šalutiniai α–blokatorių poveikiai yra: nuovargis, galvos svaigimas ir nosies užgulimas
  • 5α–reduktazės inhibitoriai sumažina prostatos dydį apytikriai 20 %
  • prostatos sumažėjimas sumažina ligonio simptomus, padidina šlapimo srovės greitį ir sumažina GPH progresavimą
  • šalutinis 5α–reduktazės inhibitoriaus poveikiai yra lytinės funkcijos sutrikimas
  • neseniai nustatyta, kad veiksmingiausia priemonė GPH progresavimo prevencijai – kombinacinė terapija